.

مطالب مرتبط
گزارشی از اداره روشنایی حرم مطهر رضوی؛ شب‌های همیشه فروزان در کوی جانان اینجا بارگاه نور خداست که شعاع نورش از فرش تا عرش گسترده شده و در شعاع پرفروغ انوار رضوی، فرشتگان جام‌ های بلورین وجودشان را پر از نورانیت خدا می ‌کنند. اینجا میعادگاه دل‌ های عاشق و پاکبازان صادق؛ مشهد الرضاست..... شب‌های روشن این سرزمین پر است از چلچراغ ‌هایی که هیچ گاه خاموش نمی ‌شوند، سیاهی را به روشنایی پیوند می ‌زنند و شعاعی می ‌شوند رو به سوی ملکوت.
تلالو و درخشش نور در کریستال‌ های آویخته از چلچراغ‌ ها و لوسترها، آینه کاری ‌ها، معرق کاری و کاشی کاری ‌های رواق ‌های حرم رضوی چشم هر بیننده ‌ای را مسحور می ‌کند و آنچه زیبایی این قطعه از بهشت را دو چندان می ‌کند روشنایی و نور به کار رفته در این مکان قدسی است؛ چلچراغ ‌ها و لوسترهای عظیمی که در برابر عظمت و بزرگی ولی نعمتمان حضرت ثامن الحجج(ع) سر فرود آورده‌اند.
تامین روشنایی حرم مطهر رضوی و بیوتات آن از گذشته‌ های دور یکی از بخش ‌های مورد توجه زائران و ارادتمندان به ساحت قدسی امام رضا(ع) بوده و وجود موقوفات و واقفان برای مصارف روشنایی حرم و سایر اماکن، نمایانگر همین علاقه و دلبستگی فطری مردم به این منبع نور قدسی است.
اداره روشنایی حرم مطهر رضوی یکی از قدیمی‌ ترین اداراتی است که هم‌زمان با ساخت اولین بقعه بر روی قبر مطهر حضرت رضا(ع) به وجود آمد و می ‌شود این طور گفت که در حقیقت اولین خادم، اولین خدمتگزار روشنایی بوده است.
از آن زمان تا به حال هماهنگ با توسعه حرم مطهر این اداره نیز توسعه یافته و از واحد به بخش و از بخش به اداره تبدیل شده است.
این اداره در حال حاضر شامل سه بخش ساخت و ساز، تعمیر و نگهداری و تنظیف است و عمده فعالیت ‌های آن در زمینه ساخت و ساز لوستر، جار و تعمیر و نگهداری آن است.

از روشنایی تا تنظیف
با توجه به محیط معنوی حرم مطهر و اهمیت زیبایی جار و لوسترها و استحکام آن ها بخش طراحی و ساخت وظیفه طراحی و ساخت لوسترهای اماکن متبرکه را متناسب با شیوه ایرانی-اسلامی و کاملا حرفه ‌ای بر عهده دارد. از مهم ‌ترین برنامه‌ های این واحد، تعمیر و بازسازی جار، دیوارکوب و تک پایه‌ های بسیار نفیس است که از گذشته به یادگار مانده است. بازدیدهای سالانه، تعمیرات جار و لوستر، تعویض لامپ‌ های سوخته، تعویض سیم، آویز و شرابه، تعمیرات برقی و رفع خاموشی برخی دیگر از فعالیت‌ های این بخش است.
این مدیریت که در دو شیفت دوازده ساعته فعالیت دارد، علاوه بر روشن نگهداشتن بیوتات متبرکه، امور مربوط به تنظیف جارها، لوسترها، در و دیوار، شستشوی روضه منوره، گردگیری دیوار رواق‌ ها، شبستان‌ ها و ایوان‌ های مسجد گوهرشاد و محوطه زیر صحن‌، تعمیرات و ساخت لوسترهای مورد نیاز حرم مطهر و وظیفه چراغانی کردن اماکن در اعیاد مذهبی و ایام ولادت ائمه معصومین(ع)، نصب و پیاده کردن جار و نورافشان‌های روضه منوره، رواق ‌ها و محل ‌های متفرقه، نگهداری ساعت و ارائه خدمات بالابر را بر عهده دارد.
همچنین سیاه پوش کردن مبادی ورودی حرم مطهر و قسمت بالایی پنجره‌های فولاد، صحن‌ها، آسایشگاه‌ها و بعضی دفاتر، تهیه و نصب کتیبه در ماه‌های محرم و صفر و ایام شهادت ائمه معصومین(ع) و جمع‌آوری و نگهداری آن، همچنین در مراسم و مناسبت‌های مختلف اعیاد و وفات‌ها، مراسم دعاهای توسل و کمیل و ...، چیدن میز و چراغ و لاله توسط مدیریت امور روشنایی انجام می ‌شود.
تعمیر و نگهداری بیش از 30 هزار دستگاه جار و لوستر و دیوارکوب، تنظیف بیش از 57 هزار متر مربع آیینه کاری، 18 هزار متر مربع معرق‌کاری و سنگ، بیش از 4 هزار متر مربع در و شیشه، 370 در، 17 در طلا نیز بر عهده این اداره است.

روشنایی حرم به روایت آمار
شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حال حاضر یک هزار و 400 لوستر، بیش از 35 هزار لامپ و 2 هزار و 200 پلاک به صورت 24 ساعته در حرم مطهر رضوی روشن است. از این بین رواق دارالحجه که سال گذشته همزمان با میلاد حضرت رسول اکرم(ص) افتتاح شد، با بیش از 142 لوستر و 5 هزار و 400 شعله لامپ روشن ‌ترین رواق حرم مطهر رضوی محسوب می‌ شود.

"‌ترین"‌‌های اداره روشنایی
روشن ترین رواق؛ رواق دار المرحمه با 142 دستگاه لوستر و5400 لامپ، قدیمی ‌ترین لوستر؛ وسط دار السلام و دار الحفاظ که به گفته برخی افراد قدمت 250 ساله دارد، بزرگترین لوستر؛ لوستر وسط رواق امام با 5/6 متر ارتفاع و 5/5 متر قطر و رواق دارالسیاده با 4 متر طول و 3 متر عرض، 250 شعله و هزار و 200 کیلو وزن، با ارزش‌ ترین جار؛ جار 40 شاخه سبز رنگ بالای ضریح، سنگین ‌ترین جار؛ جار 114 شعله رواق دار السلام با وزن بیش از 2 تن و ارتفاع 4 متر، بیشترین سنگ به‌کار رفته در حرم؛ رواق دار الحجه با 3 هزار و 562 متر مربع سنگ مرغوب، بیشترین معرق به‌کار رفته؛ رواق امام خمینی(ره) با 5 هزار و 614 متر معرق کاری، بیشترین آیینه کاری به کار رفته در حرم؛ رواق دار الحجه با 17 هزار و 365 متر مربع آیینه کاری جزو "ترین‌"های اداره روشنایی هستند.

واقفان روشنایی حرم
موقوفات روشنایی حرم مطهر دارای بیش از 105 واقف و 232 رقبه‌ وقفی شامل مزرعه، قنات، باغ، زمین، کاروانسرا و ... است که از عواید آن برای روشن نگه داشتن روزانه بیش از 33 هزار و 500 لامپ، رفع عیب و تنظیف بیش از 1500 جار و لوستر، 450 دیوار کوب و 400 لامپ گازی تک شعله، تامین هزینه خدمت بیش از 1500 نیروی شاغل در حوزه روشنایی و خدمات اماکن و ... استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:
پرونده خبری «جشن های میلاد رضوی»
کلمات کليدي
روشنایی, لوستر, چراغانی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
چراغانی و آذین‌بندی حرم مطهر رضوی به مناسبت نیمه شعبان
تحقق حرم سبز با استفاده بهینه از انرژی
لوسترهای حرم مطهر رضوی در نمایشگاه لوستر اصفهان می درخشد
چراغانی حرم مطهر رضوی در شب میلاد پیامبر اکرم(ص)
اختصاص موقوفه بیش از 100 واقف به روشنایی و سوخت حرم مطهر رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.