.

مطالب مرتبط
نقش شعارها و سرودهای انقلابی در پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 هرچه به ماه‌های پایانی خود نزدیکتر می‌شد، روزهایی را تجربه می‌کرد که هیچ‌گاه چنین روزهایی را به چشم خود ندیده بود. روزهایی که سرنوشت یک ملت را تعیین می‌داد. روزهایی که کاخ پوشالی و آرزوهای عده‌ای را بر باد می‌داد. روزهایی که مردم بی‌دفاع را به خون آغشته می‌دید، و با همه‌ی این‌ها، روزهایی پر از انرژی و شور بود برای یک تصمیم بزرگ...
شاید بتوان گفت که شعارها و سرودهای انقلابی تأثیر بسیار شگرفی در دادن روحیه به مردم داشت. جامعه‌شناسان شعارهای یک انقلاب را برای مطالعه درباره‌ی مواردی همچون نظرات جامعه‌ی در حال انقلاب درباره‌ی رژیم حاکم، دلایل مخالفت با آن، پیروی از رهبران انقلابی خاص، آرمان‌ها و اعتقادات مردم انقلابی، و کمال مطلوب آن‌ها در پی‌ریزی نظام جدید مؤثر دانسته‌اند.
شاید کسی از این منظر به این شعارها و سرودها نگریسته باشد. شعارهایی که برخاسته از روحیه انقلابی مردم بود. نقش این شعارها که در تظاهرات خیابانی مردم علیه رژیم حاکم سر داده می‌شد را در پیروزی انقلاب نمی‌توان نادیده گرفت. شعارهایی که هیجان مردم را برای خواسته‌هایشان بیشتر و بیشتر می‌کرد. «زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی/ جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی»، «اینست شعار ملی: خدا، قرآن، خمینی»، «یک مملکت، یک دولت/ آن هم به‌رأی ملت» و...
در آن دوران یکی از راه‌هایی که مردم اعتراض خود را به نمایش می‌گذاشتند، دیوار نویسی‌هایی بود که توسط مردم معترض و انقلابی رخ می‌داد. در آن زمان به دلیل آن‌که مردم ابزاری برای تبلیغ خواسته‌هایشان در اختیار نداشتند، دیوار نویسی‌ها روشی مؤثر در برخورد با این مسئله بود. موضوعی که در بسیاری مواقع موجب خشم دولتمردان و حکمرانان شده و آن‌ها را مدام تحریک می‌کرد.
در همین زمان است که تلاش‌های بی‌نتیجه برای اعمال سانسور در ابزارهای رسانه‌ای غیر قانونی و یا ابزارهای رسانه‌ای مردمی آغاز می‌شود. و این درست همان زمانی است که حکومت‌ها به صورت علنی در مقابل جنبش‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.
نقاشی دیواری و هنر شعارنویسی خیابانی، مدت‌های زیادی است که در نقش یک رسانه مردمی ‌(غیر قانونی)، برای بروز خشم و سرخوردگی جنبش‌های معترض اجتماعی عمل می‌کنند. معترضان شعارهای خود را که برگرفته از خشم و اعتراض است، بر روی دیوارهای بزرگ و یا حتی پنجره‌های مراکز دولتی می‌نویسند تا با ساده‌ترین و تأثیرگذارترین ابزار رسانه‌ای خود، بزرگ‌ترین جنگ رسانه‌ای را برپا کنند.
توسل به شعارنویسی‌های دیواری و یا همان هنر خیابانی، زمانی صورت می‌گیرد که مردم واقعاً احساس کنند هیچ راه خروج و یا کانال رسانه‌ای آزادی برای برقراری ارتباط ندارند. در این زمان است که تمامی ‌پیام‌ها و اهداف درونی جنبش‌ها نمادی بیرونی پیدا کرده و دیوارها و معابر شهر به رسانه‌ی آزاد مردمی ‌بدل می‌شوند.
در اکثر انقلاب‌ها و جنگ‌های داخلی معمولاً همین شعارنویسی و تکیه مردم بر استفاده از حافظه تصویری جامعه بیشتر نقش رسانه‌ای تأثیرگذار را ایفا کرده ‌است.
در طول اوج‌گیری، پیروزی و پس از انقلاب اسلامی نیز سرودهای حماسی و انقلابی در پشتیبانی از انقلاب و مخالفت با نظام پادشاهی پهلوی ساخته و اجرا شدند. این سرودها که توسط گروه‌های مختلف مردم ساخته می‌شدند، در پیروزی انقلاب اسلامی بی‌تأثیر نبوده و از طرف دیگر مردم نیز نسبت به آن‌ها تمایل نشان می‌دادند. تا جایی که هنوز نیز پس از گذشت سی و شش سال از انقلاب اسلامی این سرودها که به نمادی از انقلاب پیروزمند اسلامی تبدیل شده است، هر ساله توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شوند.
برخی از این سرودها در آن دوران به صورت مخفیانه و زیرزمینی آماده و به صورت آماتور ضبط و بر روی نوار کاست در دسترس عموم قرار می‌گرفتند اما پس از پیروزی انقلاب با اجرای مجدد در استودیو با کیفیت بیشتری ضبط شدند.
همه‌ی ما تصاویر ورود امام خمینی(ره) به میهن و اجرای گروه سرود «خمینی ای امام» را دیده و به خاطر داریم که به صورت غیر حرفه‌ای به اجرا درآمد. سرودهایی همچون «بهاران خجسته باد»، «به لاله‌ی در خون خفته»، «برپا خیز» و... نیز در اوایل انقلاب بسیار ساده و بدون ابزارآلات پیشرفته‌ی موسیقی به اجرا درمی‌آمد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بازسازی شدند.
چند سالی است که یکی از برنامه‌های جشن‌های دهه فجر انقلاب اسلامی، برگزاری شب‌های شعر با حضور شاعران برجسته داخلی و خارجی است که در این برنامه‌ها شاعران گرد هم آمده و سروده‌های انقلابی جدید خود را می‌خوانند.
آستان قدس رضوی نیز در این عرصه همه ساله فعالیت داشته است و ویژه‌برنامه‌ی «شب شعر انقلاب اسلامی» را با حضور زائران ایرانی و غیر ایرانی برگزار می‌کند.

بیشتر بخوانید:
خدمات آستان قدس رضوی به زائران غیر ایرانی حرم مطهر رضوی
تداوم ارتباط با زائران غیر ایرانی در اداره امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی
ویژه نامه:
ویژه نامه چند رسانه ای «انقلاب اسلامی»


******http://news.aqr.ir/portal/home/?news/38388/62900/568930/C2ABD8B4D8A820D8B4D8B9D8B120D8A7D986D982D984D8A7D8A820D8A7D8B3D984D8A7D985DB8CC2BB20D985DB8CD8B2D8A8D8A7D98620D8B2D8A7D8A6D8B1D8A7D98620D8BADB8CD8B120D8A7DB8CD8B1D8A7D986DB8C20D8ADD8B1D98520D985 کلمات کليدي
دهه فجر
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
برپایی نمایشگاه پوستر «خاندان ویرانی» به روایت رهبر معظم انقلاب
اعلام ویژه‌برنامه مدیریت زائران غیرایرانی حرم رضوی در دهه فجر انقلاب اسلامی
دهه فجر بستر مناسبی برای انتقال آرمان‌های انقلاب به نسل جوان است
تبیین «نقش و تاثیرات انقلاب اسلامی در جهان» ویژه تشکل‌های دانش‌آموزی امام رضا(ع)
تبلیغات محیطی حرم رضوی روزهای اول انقلاب را تداعی کرد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.