.

مطالب مرتبط
گزارشی از فعالیت‌ های میقات‌الرضا(ع) در ماه مبارک رمضان؛ ستون‌های نور در زیر آسمان رمضان با آغاز ماه مبارک رمضان، حال و هوای دیگری می‌نشیند بر مجموعه میقات‌الرضا(ع). هم سو با این ماه، عطر برنامه‌های معرفتی و نورانی بر جای جای اماکن متبرکه بارگاه حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت‌الله مدرس می‌پیچد. البته در حد فاصل این دو بارگاه، پل‌های ارتباطی چون مجتمع‌های رفاهی میان‌راهی با برگزاری برنامه‌های ویژه، حال و هوای ماه رمضان را در قلب زائران زنده نگاه می‌دارند.

نوای کلام خدا در میقات‌الرضا(ع)
در سنت نبوی قرائت قرآن در این ماه بیش از دیگر ایام سال ثواب دارد، به همین جهت صدای دل نشین صوت قرآن از هر جا به گوش می رسد. در بارگاه متبرک حسین بن موسی الکاظم(ع) نیز در ایام ماه مبارک رمضان از ساعت 13:30 ظهر قاریان ممتاز اعزامی آستان قدس رضوی با تلاوت قرآن کریم کلام خداوند را به گوش برادران و خواهران حاضر به ویژه نوجوانان و جوانان می رسانند.
 قلب های حاضران پیش از آغاز قرائت قرآن، با سخنرانی در باب تدبر در قرآن و تفسیر موضوعی آیات قرآنی با آیات الهی مانوس تر می شوند.
این برنامه تحت عنوان «گلشن وحی» توسط صدا و سیمای خراسان جنوبی ضبط و ساعت 17 هر روز از شبکه خاوران پخش می شود.
متولیان برگزاری این برنامه از 10 روز قبل از ماه رمضان از افراد علاقمند ثبت نام و برایشان کارت مخصوص صادر کرده اند که همه روزه هنگام ورود، حضور خود را ثبت و بتوانند در قرعه کشی هفتگی و پایان ماه مبارک شرکت کنند.
متولیان برای تشویق بیشتر عموم مردم بالاخص نوجوانان و جوانان بسته های تشویقی شامل اهداء کارت هدیه، لوازم ورزشی، لوازم خانگی، کارت استفاده از استخر شنا و ... به صورت هفتگی برای افرادی که حضور مستمر داشتند، در نظر گرفته اند. همچنین در پایان ماه مبارک از کسانی که بیشترین حضور را در سی روز ماه مبارک رمضان داشته باشند، با اهدای کمک هزینه سفرهای زیارتی و هدایای ارزنده دیگر تجلیل می کنند.
اگر از طبس فاصله بگیریم، صدای صوت قرآن مجید از زیارتگاه شهید آیت الله مدرس در کاشمر به گوش می رسد. مراسم جزخوانی قرآن کریم یکبار صبح حوالی8:30 تا 9:30 برای خواهران و باری دیگر عصر هنگام از 18 تا 19 برای برادران برگزار می شود. افراد پیش از ماه مبارک برای حضور ثبت نام و کارت مخصوص دریافت کردند و هنگام ورود حضور و غیاب می شوند.
در این مراسم که همراه با تفسیر آیات شریفه قرآن کریم است، سوالاتی طرح و پاسخ فردای آن روز داده می شود، در پایان هفته به افرادی که پاسخ درست داده اند به قید قرعه جوایزی اهدا می شود. در پایان ماه مبارک نیز افرادی که بیشترین حضور را داشته اند، تجلیل و جوایزی به آن ها اهدا خواهد شد.
صدای تلاوت قرآن حتی از مجتمع های میان راهی نیز شنیده می شود. مراسم جزخوانی قرآن همه روزه در نمازخانه مجتمع های تربت جام، رباط سفید و دیهوک برای رهگذران و اهالی روستاهای اطراف برپا می شود.

سفره های آسمانی در میقات الرضا(ع)
با صدای اذان سفره های آسمانی افطار در زیر طاق های متبرک بارگاه مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت الله مدرس پهن می شود.
از شامگاه هشتم ماه مبارک رمضان حدود 150 تا 200 نفر از دلدادگان اهل بیت به میهمانی آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) دعوت شدند. پیش بینی می‌شود تا پایان ماه رحمت بیش از 3500 نفر از اقشار مختلف جامعه اعم از خانواده های مستضعف و کم درآمد، تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی، کارگران، خانواده معظم شهدا و جانبازان و ایثارگران، چهره های برجسته قرآنی، هیئت امنای مذهبی و مساجد، ساکنان رضوان شهر، همسایه های آستان مبارک، مستأجران موقوفات آستان مبارک، نمازگزاران و شرکت کنندگان در محافل قرآنی حرم مطهر و مساجد سطح شهر به این میهمانی باشکوه دعوت شوند و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء در حرم مطهر بر خوان کرم فرزند موسی بن جعفر(ع) به صرف افطار بنشینند.
در آن سوتر در کاشمر، زیارتگاه شهید آیت الله مدرس در چند شب از ماه مبارک پذیرای میهمانانی از شرکت کنندگان نماز جماعت و شرکت کنندگان جلسات قرآن کریم است.
در راه رسیدن به بارگاه منور رضوی، در محور تربت جام- فریمان، مجتمع میان راهی امام رضا(ع) با همکاری اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی در شامگاه میلاد حضرت امام حسن(ع) میزبان 400 نفر از روستاییان مجاور و رهگذران بود که ضمن اطعام از افطاری ساده، با قرائت قرآن کریم و مدیحه سرایی و مولودی خوانی این ضیافت آسمانی را به پایان رساندند.

شب زنده داری در میقات الرضا(ع)
هم زمان با مناسبت های جاری در ماه مبارک رمضان، هم چون میلاد پر فروغ حضرت امام حسن(ع) و شب های پر فیض قدر و شهادت مظلومانه حضرت علی(ع) این مکان های مقدس در شادی و غم فرو می رود.
در روز ولادت امام حسن مجتبی(ع) آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و زیارتگاه شهید آیت الله مدرس غرق نور و شادی بودند. در این مراسم با مولودی خوانی مداحان اهل بیت(ع) و قرائت ادعیه روحبخش و پرفیض کمیل و ندبه قلوب حاضران به سوی لطف و کرم حضرت امام حسن(ع) کشیده شد.
در شب های قدر حال و هوایی دیگر بر در و دیوار بارگاه منور حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) حاکم بود و همه جا سیاه پوش شهادت غریبانه امیرالمومنین علی(ع) شد.
همچنین برای بهره بردن هر چه بیش‌تر زائران و مجاوران از فیوضات معنوی و نورانی لیالی قدر در شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان، مراسم معنوی احیا و شب زنده داری از ساعت 21:30 تا 1 بامداد برگزار شد. در این مراسم که با حضور 18 هزار نفر برگزار شد، حاضران به قرائت ادعیه مخصوص در شب قدر چون دعای افتتاح و جوشن کبیر و نیز مناجات حضرت علی(ع) پرداختند و علیرضا کارگر؛ مداح اهل بیت(ع) در مناقب و فضائل حضرت علی(ع) مرثیه سرایی کرد. همچنین در ادامه حجت الاسلام و المسلمین برادران؛ استاد حوزه و دانشگاه از قم سخنرانی کرد. در پایان نیز مراسم معنوی قرآن به سر انجام شد.
آیین ویژه لیالی قدر آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) طبس به صورت مستقیم از شبکه های سراسری شما و خاوران؛ مرکز خراسان جنوبی پخش شد.
در کاشمر نیز در ایام شب های قدر، در و دیوار زیارتگاه آیت الله مدرس سیاه پوش شد و جمعیت 10 هزار نفری به قرائت ادعیه افتتاح و جوشن کبیر پرداختند و با سخنان حجت الاسلام زرگران و مداحی غلامرضا پور عزاداری کردند و در پایان مراسم قرآن بر سر انجام شد.

سایر فعالیت ها در میقات الرضا(ع)
در سایت میقات الرضا(ع) مسابقه قرآنی نورالثقلین بارگذاری شده است که عموم مردم از سراسر کشور می توانند به 20 سوال طرح شده از قرآن مجید در این سایت پاسخ دهند.
همچنین جهت حضور گستره کارکنان و خدام و راهنمایان زائر آستان مبارک در راهپیمایی روز جهانی قدس برنامه ریزی مختلفی صورت گرفت.
زیارتگاه شهید آیت الله مدرس هم در کنار برنامه های مشخص هر ساله، در نمایشگاه قرآنی که توسط اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کاشمر برپا شده است، حضور می یابد و با برپایی کارگاه های خوشنویسی، کاردستی و نقاشی برای کودکان پیش دبستانی و اول و دوم دبستان به آموزش معارف قرآنی می پردازد.
همچنین در ماه مبارک، در میان دو نماز ظهر و عشا حجت الاسلام کاظمی به سخنرانی با موضوعیت خانواده می پردازد. کاظمی روحانی دعوت شده از قم و کارشناس خانواده است.
از دیگر برنامه های جانبی ماه رمضان در زیارتگاه آیت الله شهید مدرس، برپایی کلاس های اوقات فراغت با محوریت معارف قرآنی است که شامل4 کلاس روخوانی، 2 کلاس روان خوانی، 1 کلاس حفظ قرآن، 1 کلاس تفسیر نهج البلاغه و کلاسی برای تفسیر صحیفه سجادیه می شود.

نماز عید فطر در میقات الرضا(ع)

با حلول ماه و آغاز عید فطر، نماز عید در تمامی نقاط کشور برپا می شود. در شهر طبس، نماز عید فطر در آستان متبرک حسین بن موسی الکاظم(ع) به امامت حجت الاسلام و المسلمین مهاجریان؛ امام جمعه طبس برگزار می شود. پیش بینی می شود حدود 15 هزار نفر در این نماز شرکت کنند.
در شهر کاشمر هم نماز عید فطر به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید قاسم یعقوبی؛ امام جمعه کاشمر برپا می شود. زائران و رهگذران روستاهای مجاور هم می توانند نماز عید فطر را در مجتمع های رفاهی رباط سفید، تربت جام، دشت گلستان، قاین و کاهک به امامت روحانیون روستاهای مجاور برپا دارند.
کلمات کليدي
حسین بن موسی الکاظم (ع), حسین بن موسی الکاظم, میقات الرضا علیه السلام, طبس
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
مؤسسه آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) و آرامگاه شهید آیت‌الله مدرس
آیین شام غریبان امام حسین(ع) و یاران بزرگوارشان در حرم مطهر حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع) برگزار شد
بازدید یک میلیون نفر از سایت میقات الرضا(ع)
برگزاری مراسم جشن ولادت با سعادت امام سجاد(ع) در آستان حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع)
جشن بزرگ میلاد گل های بوستان نبوی درجوار بارگاه منور حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع)
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.